Offerdals vindkraftverk
”För bra för att vara sant”, trodde banken och sade nej när byborna ville låna pengar för att köpa vindkraftverket ihop.
Jämtlänningarna konstaterade å sin sida att fjällen är ett riktigt blåshål och tog saken i egna händer. På en månad drog man ihop de 17,7 milj kr som behövdes för att bygga kraftverket. Själva!
Nu står Offerdals vindkraftverk där och snurrar in återbäring på de ca 300 medlemmarnas elräkningar. Ett till är på gång!
2008 belönades man med utmärkelsen årets kooperativ. För att man med samhällsutvecklingens båda urkrafter: entreprenörskap och samarbete, tillsammans skrapat ihop full pott i form av både bättre miljö, vettigare elpriser och lokal utveckling. Och fått sig många goda skratt dessutom!
Läs mer om Offerdalsvind >>
Qvinnovindar
Det är jättebra för Qvinnovindar att vara i blåsväder. Jättebra!
Det började 2007 med en andel a 100 000 i Skörstorps vindkraftverk, Q1. Nu är Q2 sjösatt - en ekonomisk förening,med bara kvinnor, som kommer att dela på ett kvarts vindkraftverk. En affär på ca 9 miljoner kr.
- Vi tänker oss att vi ska bli stora ägare så småningom. En vision är ett vindkraftverk som är helägt av kvinnor. På sikt kanske en hel vindkraftspark. Vi vill bli ägare med inflytande säger initiativtagaren Wanja Wallemyr, som bor i Källeberg utanför Falköping.
Varför bara kvinnor?
- Kvinnor ställer andra typer av frågor än män och känner sig obekväma på traditionella möten. Ska vi kvinnor bli jämlika så måste vi börja ta för oss. Nu gör vi det. Tillsammans. Och på ett område med goda möjligheter till affärsutveckling.
Två råd från Wanja och Qvinnovindar:
1. Jobba inte för mycket ideellt. Vi tar ut arvoden när vi håller föredrag. Den som sköter ekonomin tar ut arvode.
2. Ha roligt i gruppen. Det blir mycket skratt när vi träffas.
>> Läs mer om Qvinnovindar här