Kooperativ hyresrätt kan beskrivas som en mellanform mellan vanlig hyresrätt och bostadsrätt. Boendeformen är tänkt att ge förutsättningar för en bättre boendemiljö med större inslag av boendedemokrati och självförvaltning än vanlig hyresrätt. Den ger goda möjligheter att anpassa boendet till hyresgästernas särskilda önskemål.
Upplåtelseformen fungerar enligt två modeller: hyresmodellen där föreningen hyr huset eller husen av en annan hyresvärd och ägarmodellen där föreningen själv äger sina hus. Ett sätt att upplåta bostäder med kooperativ hyresrätt är att ombilda befintliga hyresrätter. Ett annat är att bygga nytt. Hittills har det funnits störst intresse bland hyresgästerna för att vilja omvandla sin bostad till kooperativ hyresrätt.
Hyresgästerna betalar dels en medlemsavgift och dels en insats för lägenheten. De kan inte sälja lägenheten, men har rätt att få tillbaka den erlagda insatsen. Det är föreningen som godkänner medlemsansökan och fördelar lägenheterna. Den kooperativa hyresrätten är sedan 2002 en lagstadgad boendeform i Sverige.
Den kooperativa hyresrättens behövs – det tycker också de allmännyttiga bostadsföretagen, som ser positivt på hur boendeformens möjligheter, t ex eftersom:
- medlemmarna bestämmer villkoren för medlemskap och kan öka boendealternativen genom att skapa boende för vissa grupper, som +55 - eller enbart för ungdomar.
- en förening i skärgården kan kräva av medlemmarna att de måste vara bofasta året runt för att kunna hyra och undviker därmed att attraktiva sommarställen avfolkas på vintern.